خودکارسازی (اتوماسیون) (automation)در زبان یونان باستان به معنی خود فرمان میباشد. رباتیزه کردن یا اتوماسیون صنعتی(Industrial Automation) به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی(مثلاً کامپیوتر) به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه های تولید میباشد.اتوماسیون به بهره‌گیری از سامانه‌های کنترل (مثل ، کنترل منطقی قابل برنامه ریزی، کنترل عددی،و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی، مکانیکی،الکترونیکی) به کمک رایانه ها برای کنترل خط تولید گفته می‌شود، که در آن ،هدف، کاهش نیاز به دخالت انسان است. خودکارسازی یک گام فراتر ازمکانیزه کردن است. مکانیزه کردن به معنی فراهم کردن متصدیان انسانی با ابزار و دستگاه‌هایی است که ایشان را برای انجام بهتر کارشان یاری می‎رساند. نمایان‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بخش خودکارسازی ربات های صنعتی هستند.

                                                 

اتـوماسیـون بطور فزاینده، نقش مهمی را در اقتصاد جهانی و در آزمایش و تجربه روزانه ایفا می‌کند. مهندسان تلاش می‌کنند دستگاه‌های خودکار را با ابزار ریاضی و سازمانی ترکیب کنند، تا بوسیله ایجاد سیستم‌هایش پیچیده، پاسخ گوی نیازهای به سرعت در حال گسترشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انسانی باشند.

کامپیوتر مرکزی تخصیص یافته در کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLCها)، غالباً برای همزمان سازی پالس ورودی از حسگرها و اتفاقات (فیزیکی) با پالس خروجی به عملگرها و وقایع استفاده می‎شود. این اقدامات به عملکردهای به دقت کنترل شده منجر می‎شود، که کنترل دقیقی از تقریباً هر فرایند صنعتی را ایجاب می‎کند. اتوماسیون تا به حال تاثیر قابل توجهی فراتر از تصور انسان، در طیف وسیعی از صنایع داشته‌است. 

از مزایای این تکنولوژی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش تولید
  • کاهش هزینهٔ اپراتوری
  • رفع مشکل کمبود نیروی متخصص
  • انتقال نیروی کار به سمت کارهای خدماتی و...

برخی از فعالیت های شرکت در این زمینه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دیتا لاگر دما و رطوبت

 اندازه گیری و ثبت دما و رطوبت محیطی جهت استفاده در موزه ،فروشگاه ،گلخانه ،انبارهای دارویی و مواد و غذایی،داروخانه ها ،ماشین های حمل مواد فاسد شدنی و ...

راه انداز لودسل

قابل نصب بر روی انواع ریلهای ترمینالی-دقت اندازه گیری تا ۰.۱ گرم-دمای عملکرد ۲۰- تا ۶۰ درجه سانتیگراد


کلمات کلیدی:اتوماسیون صنعتی،ابزارهای کنترلی،کنترل خط تولید

جهت مشاوره رایگان در زمینه اتوماسیون صنعتی با ما تماس بگیرید.

 Copyright © 2015. PARTO GOSTAR IRIC Company - PGICO.IR

Top