شبکه های صنعتی

توسعه شبکه های صنعتی با توجه به شرایط اقلیمی و وجود شهرک های صنعتی در کشور ایران سرعت فزاینده ای به خود گرفته است،استفاده از این  نوع شبکه ها با توجه به ایجاد بستر مناسب ارتباطی در شرایط مختلف همچون مناطق دریایی،تونل ها،پست های برق،شبکه های ارتباطی ریلی و معادن امکان پیاده سازی راهکارهای شبکه را در شرایط مختلف اب و هوایی فراهم اورده است.

بکارگیری شبکه های صنعتی با بهره گیری از استاندارد های مربوط به صنایع دریایی،برق،راه اهن و... موجبات  افزایش بهره وری و  ایجاد زیرساخت کارامد در شبکه های کامپیوتری را بوجود اورده است. این نوع  شبکه ها پیاده سازی سناریو های مختلف تحت شرایط سخت محیطی و پوشش دهی کامل solution های شبکه  را به بهترین شکل ممکن فراهم اورده است و با استفاده از  ویژگی های منحصر بفرد قابل مدیریت خود در جهت افزایش کارایی و پیاده سازی استراتژی های IT  موثر بوده است.

گروه فنی و مهندسی پرتو گستر  نماینده انحصاری محصولات شبکه Lantech در کشور ایران میباشد، که با استفاده از جدیدترین محصولات در این زمینه سعی در کسب رضایت حداکثری شما مشتریان عزیز نموده است.این گروه با بکاگیری تجهیزات شبکه صنعتی Lantech سعی در ادغام اتوماسیون شبکه های صنعتی با ساختار فناوری اطلاعات سازمان به موثرترین شکل ممکن ( افزایش پهنای باند،ایجاد زیرساخت امنیتی ، مدیریت ساذه برای مدیران شبکه و ...) نموده است و در طراحی و ارایه solutionهای صنعتی و تجاری و ساده سازی استفاده از انها کمک های شایانی به مدیران IT  در سازمان ها خواهد نمود.

تعدادی از قابلیت های سوییچ های صنعتی Lantech بشرح ذیل میباشد :

1- پشتیبانی از کانکتور M12 و RJ45

2- پشتیبانی از POE و تغذیه هر پورت POE  تا 30W جهت نصب دوربین های دارای هیتر و PTZ و مدیریت پورت های POE

3- پشتیبانی از پروتکل های DHCP-IGMP-SNMP-RSTP-STPو...

4- طراحی ماژولار جهت انعطاف پذیری در استفاده از سوییچ های صنعتی 

5- کارکرد در دمای 70+تا 40-  درجه سانتی گراد

6- سویچ های قابل مدیریت جهت پیکربندی های مختلف

7- پورت SFP تا 10G

8- پشتیبانی از استاندارد های مربوط به صنایع دریایی،ریلی و برق و ....

9- پشتیبانی از توپولوژی Ring

معرفی شبکه های  بی سیم صنعتی

شبكه‌هاي كامپيوتري بي‌سيم محلي (WLAN) و كاربرد آن در جامعه و بويژه محيط‌هاي عملياتي خاص كه در آنها برپائي شبكه‌هاي معمولي سيمي مقدور نمي‌باشد و يا برپائي آنها باعث كاهش كارائي تجهيزات كامپيوتري مي‌گردد، موضوع اين تحقيق مي‌باشد. دربخش نخست اين تحقيق تجهيزات نصب اين نوع شبكه‌ها ، تكنولوژيهاي مورد استفاده در آنها و همچنين مسائل امنيتي اين شبكه‌ها مورد بررسي قرار گرفته اند.

در ادامه به معرفي استاندارد Bluetooth به عنوان يكي از انتخابهاي جايگزين اتصالات كابلي قابل حمل پرداخته شده است . استاندارد Bluetooth به عنوان يك تكنولوژي كه از طول موجهاي راديويي كوتاه استفاده ميكند جهت كاربردهاي طول موج كوتاه مطرح شده است وقابليت استفاده بي سيم از ابزار آلات متفاوت را در يك شبكه به ما مي دهد.

استفاده از اين استاندارد، مزاياي زيادي داردكه سادگي و ارزان بودن آن از جمله آنها مي باشد و اين استاندارد دسترسي بيسيم به شبكه هاي محلي و شبكه تلفن موبايل و اينترنت رابراي ما ممكن مي سازد .

در اين پروژه سعي گرديده تا به امكانات و قابليتهاي اين استاندارد و معماري پايه اي و ظرفيت آن ولايه هاي مختلف آن بحث شود.

شبكه بي‌سيم محلي WLAN  مجموعه‌اي انعطاف پذير براي مبادله اطلاعات است كه جايگزين مناسبي براي شبكه‌هاي سيمي محسوب ميگردد.

در اين نوع شبكه با استفاده از امواج راديوئي و برخي فن‌آوري‌هاي ديگر ، داده‌ها از طريق هوا ارسال و دريافت مي‌گردند و با اين كار نياز به ارتباطات سيمي به حداقل مي‌رسد. همچنين مزيت اين شبكه ها اينست كه ارتباطات داده‌اي در حال حركت را براي ما امكان پذير مي‌سازند.

اين شبكه‌ها محبوبيت خاصي در بين برخي مشاغل و مكانهاي عمومي مانند خدمات انبارداري، خدمات بيمارستاني و دانشگاهها پيدا كرده‌اند. در اين محيطها از پايانه‌هاي دستي و Note Book ها براي ارسال همزمان اطلاعات به كامپيوترهاي مركزي ، استفاده مي‌كنند.


  

برخي مزيتهاي شبكه‌هاي بي‌سيم:

 

در اين نوع از شبكه‌ها كاربران بدون نياز به اتصال فيزيكي به شبكه مي‌توانند به اطلاعات دست پيدا ‌كنند. مديران اين نوع از شبكه‌ها مي‌توانند شبكه‌هاي بزرگي بدون نياز به سيم‌كشي برپا كنند.

قابليت تحرك :

در اين نوع شبكه كاربران قابليت حركت در عين متصل بودن به شبكه را دارند. اين قابليت مزايائي داردكه در شبكه‌هاي سيمي امكان پذير نيست.

انعطاف پذيري به هنگام نصب :

فن‌آوري بي‌سيم به ما امكان ميدهد به سادگي شبكه را گسترش دهيم و شبكه در جاهائي كه امكان سيم‌كشي وجود ندارد، قابل دسترس باشد.

كاهش هزينه نگهداري:

با وجود آنكه هزينه برپائي شبكه WLAN به مراتب از نمونه‌هاي سيمي بيشتر است ، ولي هزينه‌هاي نگهداري شبكه‌هاي بي‌سيم به مراتب كمتر است.

مقياس پذيري:

تغيير پيكربندي شبكه‌هاي WLAN به سادگي قابل تغيير است و WLAN ها با توپولوژي هاي مختلف مي‌توانند به يكديگر متصل شوند. از شبكه‌هاي نظير به نظير تا شبكه Full Infrastructure كه هزاران كاربر مي‌توانند به شبكه متصل شوند.

 

برخي كاربردهاي شبكه‌هاي محلي بي‌سيم در جامعه:

برپائي شبكه كامپيوتري در محلهائي كه امكان عبور سيم در آنها به دليل مسائل محيطي وجود ندارد مانند اماكن تاريخي و باستاني

هر سازماني كه به دلايلي نمي‌خواهد شبكه سيمي داشته باشد مانند داشتن فضاي استيجاري يا سايتهاي موقتي

كاربراني كه دائما در حال حركت مي‌باشند مانند پزشكان و كادر درماني

شبكه‌هاي كامپيوتري بيمارستانها براي ارتباط با نقاط حساس و بيماران در حال حركت

فرودگاهها ، بنادر و ايستگاههاي راه‌آهن براي نظارت كامپيوتري بر تردد بار و مسافر

انبارها به منظور كنترل و خدمات انبارداري و بازرسي كالا

كارخانجات جهت ارتباطات پيشرفته‌تر و انعطاف پذيرتر

ايستگاههاي موقت جهت خريد و فروش ، پيش‌بيني وضعيت آب و هوا و آلودگي، كنترل و نظارت گمركي و پليسي مانند پليس جنائي و راهنمائي و رانندگي و . . .

روشهاي "امكان سنجي، طراحي ، راه اندازي" شبكه هاي Wireless

هدف از برقراري ارتباطات بي سيم گستردن شبكه ارتباطي وسيع بين ساختمان هاي يك مجموعه است. به گونه اي كه هر ساختمان بوسيله چنين روشي به شكل كاملا" مستقل از بسترهاي معمول مخابراتي (سيم و كابل) با ساير ساختمان هاي مجموعه ارتباط برقرار كرده و از سرويس هاي گوناگون كاربردي بهره مند گردد.اين ساختمان مي تواند يك مجموعه اداري ،يك كارخانهو يا يك محل مسكوني و از اين دست باشد.

چنين گسترده وسيعي كه قلمروي آن مي تواند تا حد يك شبكهMAN وسعت گيرد. بالقوه تواناست تا به عنوان شاهراه ارتباطي  داخل سازماني ايفاي نقش كرده و در كنار بسياري از ارتباطات پر سرعت، بتواند نقش ذخيره را نيز برعهده گيرد.

مقصود از نگارش چنين مطلبي بيان خلاصه روش ها و متدلوژي طراحي و اجراي شبكه هاي Wireless است. آنچه در سطرحهاي آتي خودنمايي مي كند حضور دانش، تجربه، مهارت و خلاقيت پرسنل اين شركت در جهت ارائه كارآمدترين سيستم است.

مي خواهيم به اختصار از روش هاي بكار گرفته شده در طراحي و اجراي پروژه هاي Wireless خود سخن بگويم و اينكه در يك پروژه جديد از چه الگويي در امكان سنجي، طراحي و اجرا پيروي خواهيم كرد.

متدولوژي امكان سنجي، طراحي و راه اندازي

طراحي شبكه هاي Wireless به دو عامل بسيار مهم بستگي دارد. هر كدام از اين عوامل به فراخور نيازهاي خود، ويژگي هاي خاصي دارد كه همگي به صورت زنجيروار در نحوه طراحي و اجراي سيستم موثرند. لذا در مرحله اول بايد به بررسي اين عوامل و موارد كلي كه زير مجموعه آنها قرار دارند، بپردازيم.

در طراحي يك شبكه Wireless مي بايست ابتدا به بررسي شرايط محيطي و امكان پذيري برقراري ارتباط پرداخته مي شود. بررسي شرايط داراي فاكتورهاي خاصي بوده و ابزارهاي متناسب با آن را مي طلبد.

 

تعيين پارامترهاي فيزيكي

http://autoir.ir/upload/user/Image/Wireless_files/3.gif

بازديد از نقاط مبدا و مقصد

http://autoir.ir/upload/user/Image/Wireless_files/3.gif

بدست آوردن طول و عرض جغرافيايي و ارتفاع از سطح دريا بوسيله GPS


 

گام اول بازديد از نقاطي است كه مي بايست به يكديگر متصل شوند؛ پس از آن به كمك ابزارهايي از قبيل نقشه توپوگرافي منطقه، قطب نما، ارتفاع سنج، دوربين، دستگاه GPS و تجهيزاتي متفاوت ديگر به بررسي شرايط موجود پرداخته و ارتفاع مورد نياز براي بدست آوردن

 Line of sight بين دو نقطه محاسبه مي شود.

 

در گام بعدي با توجه به اطلاعاتي كه ابزارهاي مذكور در اختيار قرار مي دهند، مشخص خواهد شد ارتباط به صورت مستقيم ممكن است و يا خير

 

 

اگر ارتباط مستقيم بين دو نقطه به دليل قرار گرفتن موانع طبيعي ممكن نباشد مي توان از نقطه سومي كمك گرفت كه به سمت اين دو نقطه ديد كاملا مستقيم دارد. در اين حالت ارتباط ساختمان A با ساختمان B از طريق ساختمان C برقرار خواهد شد. در غير اينصورت امكان ايجاد ارتباط Wireless وجود ندارد.

ممكن است ارتفاع هر دو ساختمان به اندازه كافي، مناسب بوده و نيازي به نصب دكل باشد، موارد ديگري مطرح مي شود كه بايد به دقت مورد بررسي و كارشناسي قرار بگيرد.

تعيين نوع دكل

دكل هاي مخابراتي به صورت كلي به دو دسته دكل هاي مهاري و دكل هاي خودايستا تقسيم مي شوند. دكل هاي مهاري اغلب بر روي پشت بام نصب مي شوند، حال آنكه دكل هاي خودايستا مي بايست بر روي زمين نصب شوند اگر بخواهيم از دكل هاي استفاده كنيم بايد به عواملي همچون طول و عرض و وضعيت پشت بام، نوع پوشش سقف و استحكام و مقاومت آن توجه كافي داشته باشيم.

بر روي ساختمانهائي كه پشت بام آنها فضاي كافي براي مهار نمودن دكل از سه طرف ندارد و يا سقف با پوشش شيرواني دارند نمي توان دكل نصب نمود.

از سوي ديگر براي نصب دكل هاي خودايستا، نياز به فضاي باز بيرون از ساختمان است.

دكل هاي خود ايستا نياز به فوندانسيون و پايه بسيار مستحكمي دارند.

از سوي ديگر بعد از اينكه پس از بررسي ها مقرر شد ايجاد ارتباط به صورت Wireless ممكن است بايد به موارد ديگري پرداخته شود.

 

تعيين پارامترهاي راديويي

در تعيين نوع تجهيزات بايد به پارامترهاي مختلفي توجه داشت.

الف) انتخاب نوع دستگاه

براي انتخاب نمودن دستگاه Wireless بايد به عوامل متعددي توجه داشت.

مواردي از قبيل سرعت و پهناي باند، نوع وحجم اطلاعاتي كه بايد رد و بدل شود، برنامه هاي كاربردي اي كه بايد از روي لينك اجرا شود و مواردي از اين نوع در انتخاب نوع تجهيزات نقش مهمي برعهده دارند بر اساس استاندارد و پرونكل ارتباطي كه دستگاه از آن تبعيت مي كند، سرعت و پهناي باند آن تعيين مي شود همچنين پارامترهايي چون باند فركانسي، الگوريتم امنيت شبكه، قدرت خروجي دستگاه و ... با توجه به پروتكل ارتباطي مشخص خواهد شد.

ب) انتخاب نوع آنتن

فاصله بين دو نقطه، توپولوژي ارتباطي، زاويه دو نقطه نسبت به يكديگر و همچنين هم بندي ارتباطي هم و مواردي از اين دست نيز، نوع آنتن را مشخص خواهد نمود.

آنچه ذكر شد دربردارنده ديدگاه و متدلوژي امكان سنجي، طراحي و نصب شبكه هاي wireless اين شركت است. كليه سوابق طراحي و اجراي اين شركت بر اساس اين ديدگاه بنا شده اند.

.

 کلمات کلیدی : شبکه - صنعتی - متدولوژی - دکل -دستگاه - توپولوژی

 Copyright © 2015. PARTO GOSTAR IRIC Company - PGICO.IR

Top