با توجه به افزایش روز افزون استفاده از لامپ های LED و مصرف کم آنها و همچنین دارای بازده انرژی بسیار بالا قصد داریم به طور کامل لامپ های LED را با سایر لامپ های کم مصرف و رشته ای مقایسه کرده و به طور کامل شما را با مزایا و معایب این نوع از لامپ ها آشنا کنیم.

.1بازده

.

در حال حاضر لامپ‌هاي LED بازده‌اي بين 20 تا 40 لومن بر وات را دارا مي‌باشند و اين در حالي است كه اين مقدار براي لامپ‌هاي التهابي 12 تا 15 لومن و براي لامپ‌هاي كم‌مصرف 35 تا 60 لومن بر وات و براي لامپ‌هاي بخار سديم اين ميزان به 100 لومن بر وات مي‌رسد. مشاهده مي‌كنيد كه ظاهراً لامپ‌هاي LED برتري خاصي نسبت به لامپ‌هاي كم‌مصرف و يا بخار سديم ندارند اما نكته‌اي كه باعث تمايز و برتري بازده لامپ‌هاي LED نسبت به سايرين مي‌شود اين است كه اولاً نور توليد شده توسط آن‌ها در تمام فضا پراكنده نمي‌شود و ثانياً شامل پرتوهاي فرابنفش و مادون قرمز نمي‌باشند و اين باعث مي‌شود كه شدت نور آن‌ها در فضاي مورد نظر نسبت به سايرين بيشتر باشد.


 

.2عمر مفيد بالا

.

تا قبل از ظهور لامپ‌هاي LED بالاترين عمري كه براي منابع روشنايي ثبت شده بود چيزي در حدود 5000 ساعت بود و اين مقدار با كمترين طول عمر متصور براي LEDها قابل مقايسه نمي‌باشد.

حال بياييم اثر دو خصيصه‌اي كه در فوق ذكر شد را بررسي نماييم.

معمولاً هر زمان كه از يك خيابان عبور مي‌كنيد يك يا چند عدد از لامپ‌هاي روشنايي خاموش هستند و در روز بعد مأموران آن‌ها را جايگزين مي‌كنند كه اين امر مستلزم صرف وقت و هزينه بسيار زيادي مي‌باشد ولي با جايگزيني لامپ‌هاي LED به جاي لامپ‌هاي قديمي مي‌توان تا ميزان زيادي در اين هزينه‌ها صرفه‌جويي نمود.

.

.3عدم وجود پرتوهاي فرابنفش و مادون قرمز

.

همواره نوري كه توسط منابع روشنايي توليد مي‌شده است به همراه پرتوهاي فرابنفش و مادون‌قرمز بوده است كه در حوزه بينايي ما قرار ندارند و كاربردي به منظور تأمين روشنايي ندارند اما موضوع به اينجا ختم نمي‌شود پرتوهاي فرابنفش علاوه‌بر اين كه كاربردي در تأمين روشنايي ندارند بلكه براي انسان مضر مي‌باشند و دانشمندان، بر اساس نتايج آخرين تحقيقات زنان را از قرار گرفتن در زير نور لامپ‌هاي مهتابي و كم مصرف منع كرده‌اند چون اين گونه لامپ‌ها ميزان زيادي پرتو فرابنفش از خود منتشر مي‌كنند و اين در حالي است كه تأثير پرتوهاي فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سال‌ها پيش به اثبات رسيده است.

.

.4 به كارگيري با ولتاژهاي بسيار پايين

.

ولتاژ مورد استفاده لامپ‌هاي LED مي‌تواند بسيار پايين باشد و جالب است كه لامپ‌هاي LED با مقدار ناچيزي از ولتاژ نامي خود نيز به نور افشاني خواهد پرداخت و مي‌توان آن‌ها را با ضعيف‌ترين و كوچك‌ترين باطري‌ها تغذيه نمود. بنابراين مي‌توان بسياري از سيستم‌هاي روشنايي صنايع و ساختمان‌ها و حتي معابر را بدون نياز به اتصال به شبكه‌ي سراسري توسط باطري‌ها و پيل‌هاي مستقيم تغذيه نمود  و هزينه احداث تأسيسات انتقال برق در اماكن صعب‌العبور و فواصل بالا را كاهش داد.

.

.5قابليت استفاده از هر دو نوع جريان

.

لامپ‌هاي LEDبه طور معمول از جريان DC استفاده مي‌كنند ولي به راحتي با قرار دادن يكسو كننده‌ها مي‌توان از جريان AC نيز براي تأمين انرژي مورد نياز آن‌ها استفاده نمود البته در حال حاضر LEDهايي توليد مي‌شوند كه بدون نياز به اينورترهاي جريان ويكو سازها به راحتي با جريان AC به فعاليت مي‌پردازند. اين قابليت LED باعث مي‌شود كه براي استفاده از منابع انرژي خورشيدي كه جريان برق توليدي آن‌ها به صورت DC مي‌باشد بدون نياز به اينورترهاي جديد (معمولاً هزينه زيادي در بر دارند و كار با آن‌ها و نگهداري آن‌ها بسيار مشكل است) مستقيماً انرژي توليدي را به مصرف رساند.  اين خصوصيت و توان مصرفي پايين لامپ‌هاي LED باعث شده است كه بتوان بدون دسترسي به شبكه‌هاي برق‌رساني به وسيله هر نوع منبع توليد انرژي به صورت كاملاً اقتصادي از لامپ‌هاي LED به منظور تأمين روشنايي استفاده نمود. 

.5قابليت به كارگيري در دماي 40- درجه و 85+ درجه سلسيوس      

.

به جرأت مي‌توان گفت كه لامپ‌هاي LED در هر نقطه از كُره‌ي خاكي در هر فصلي قابل استفاده مي‌باشند و توانايي قابل توجهي در تحمل تغييرات دما دارند كه مشابه آن را در هيچ يك از منابع روشنايي نمي‌توان يافت و شما مي‌توانيد  LED را در دماي 50- درجه و 100+ درجه سلسيوس به راحتي نگهداري نماييد.

معمولاً در نقاط صعب‌العبور و داراي شرايط نامساعد امكان استفاده از هيچ يك از لامپ‌هاي قديمي به آساني وجود ندارد و بايد تدابير خاصي براي حفظ و نگهداري آن‌ها انديشيده شود ولي مي‌توان لامپ‌هاي LED را به راحتي در هر مكاني بدون نياز به مراقبت‌هاي خاص مورد استفاده قرار داد.

.

 .7 افزايش بازده در شرايط كاهش جريان

.

پيشتر گفته شد كه مي‌توان با كاهش جريان نور لامپ‌هاي LED را به ميزان دلخواه تنظيم كرد حال ممكن است تصور شود كه با كاهش جريان مانند ساير لامپ‌ها از ميزان بازده لامپ‌هاي LED نيز كاسته خواهد شد ولي حقيقت اين است كه هر چه جريان كاهش يابد بر خلاف ساير منابع روشنايي، ميزان بازده‌ي نوري اين لامپ‌ها افزايش مي‌يابد و از بازده نامي آن‌ها نيز بيشتر مي‌شود.


.8امنيت بالا

.

در صورت استفاده از لامپ‌هاي LED چون اين گونه لامپ‌ها را مي‌توان با استفاده از ولتاژهاي پايين و امن به كار بُرد و علاوه‌بر اين توليد حرارت توسط اين گونه لامپ‌ها بسيار كم است، خطر برق‌گرفتگي، سوختگي و حريق را مي‌توان تا ميزان زيادي كاهش داد و بسياري از موارد ايمني را كه در مورد لامپ‌هاي قديمي بايد رعايت مي‌كرديم حذف نمود.

.

.9 قابل رؤيت بودن نور LEDها نسبت به لامپ‌هاي التهابي به ميزان 10برابر

.

نور توليد شده توسط لامپ‌هاي LED به علت ماهيت خود و درخشندگي بسيار زياد تا فواصل دور قبال رؤيت مي‌باشد و حدوداً ميزان فاصله‌اي كه مي‌توان نور آن‌ها را تشخيص داد 10 برابر لامپهاي معمولي مي‌باشد به همين علت در بسياري از چراغ‌ها و علائم هشدار دهنده و راهنمايي جايگزين نمونه‌هاي قديمي شده‌اند.


 Copyright © 2015. PARTO GOSTAR IRIC Company - PGICO.IR

Top