نرم افزار NL5 circuit simulator

nl5nl5 تنها 1.7 مگابایت حجم دارد و قادر است آنالیز های گذرا (Transient) و AC شامل Linearize schematic, Sweep AC source, and Z-transform را بر روی مدارات آنالوگ انجام دهد . جهت کسب اطلاعات بیشتر در  مورد این نرم افزار و دانلود آخرین ورژن آن ادامه مطلب را بخوانید . 

برای آشنایی بهتر شما با این نرم افزار ، در ادامه با شبیه سازی حالت گذار و پایدار یک مدار RC به معرفی این نرم افزار پرداخته ایم :

برای شروع کار با نرم افزار NL5  کافی است فایل اجرایی آن با نام nl5.exe را اجرا کنید .این نرم افزار نیازی به نصب ندارد .

nl51کتابخانه ی نرم افزار در بخش بالای آن قرار دارد و در آن قطعات موجود به ترتیب حروف الفبا مرتب شده اند ،شما میتوانید با یکبار کلیک کردن بر روی قطعه ی مورد نظر ، آن را به محیط شماتیک بیاورید . قطعات منبع ولتاژ (V) ، مقاومت (R)  و خازن(C) را به صفحه ی شماتیک بیاورید .

  • برای چرخاندن قطعه در محیط شماتیک ، یک بار بر روی آن کلیک کنید و سپس کلید ctrl+R یا ctrl+f را فشار دهید .
  • برای معکوس کردن قطعه ، بعد از کلیک کردن بر روی آن از کلید ctrl+m یا ctrl+f استفاده کنید .
  • برای مقدار دهی قطعات کافی است بر روی آنها دو بار کلیک کرده و مقادیر را بر حسب واحد اصلی قطعه وارد کنید.
  • برای سیم کشی قطعات، کلید space را فشار دهید و با استفاده از کلید های بالا /پایین / چپ / راست یا موس ، مسیر کشی را انجام دهید .

عملیات رسم مدار به پایان رسید :

nl52برای تغییر مقادیر قطعات بر روی هریک کلیک کنید، مقدار مقاومت و خازن را به ترتیب برابر با 1 اهم و 1 میکروفاراد قرار دهید و بعد از انتخاب منبع ولتاژ در پنجره ای که باز میشود ، از منوی کشویی موجود در جلوی نام منبع گزینه ی Pulse را انتخاب نمایید :

nl53شبیه سازی Transient :

برای شبیه سازی حالت گذاری مدار از منوی Transient گزینه ی Settings را انتخاب کنید ، در پنجره ی باز شده میتوانید تنظیمات شبیه سازی را انجام  دهید ،البته برای مدار فعلی نیازی به تغییر تنظیمات نمیباشد .

مجددا از منوی  Transient  گزینه ی data را انتخاب کنید . در پنجره ی باز شده باید شکل موج های دلخواه را جهت نمایش انتخاب کنید :

nl54برای انتخاب شکل موج دلخواه ، از بخش شماره ی 1 در تصویر بالا ، گروه شکل موج را انتخاب کنید و سپس در بخش 2 بر روی نام شکل موج دو بار کلیک کنید ، سپس بر روی close کلیک نمایید .

با انتخاب گزینه ی start از منوی Transient  شبیه سازی آغاز شده و شکل موج ولتاژ ورودی  و ولتاژ خازن نمایش داده میشود :

NL57شبیه سازی AC :

برای شبیه سازی AC از منوی AC گزینه ی Settings  را انتخاب کرده و در بخش AC source از منوی کشویی گزینه ی V1 را انتخاب نمایید و بر روی OK کلیک کنید . در این بخش میتوانید نوع شبیه سازی که میتواند  یکی از گزینه ی های Linearize schematic, Sweep AC source, and Z-transform باشد را نیز انتخاب نمایید . ( فعلا گزینه ی Linearize schematic را انتخاب کنید ) .

مجددا از منوی AC  گزینه ی data را انتخاب کنید و مطابق مراحل قبل و تصویر زیر شکل موج ولتاژ خازن را انتخاب نمایید :

nl55در پنجره ی بالا بر روی close کلیک کرده و از منوی AC گزینه ی START را انتخاب کنید تا شبیه سازی آغاز شود ، همانطور که مشاهده میکنید دامنه و فاز ولتاژ خازن نمایش داده میشود :

NL56در راهنمای نرم افزار اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ی استفاده از نرم افزار وجود دارد .

توجه داشته باشید :

  • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار به این ادرس مراجعه کنید .
  • بسته ی دانلود شامل نرم افزار + راهنمای آن در فرمت CHM و pdf است .
  • برای استفاده از نرم افزار ، ابتدا فایل kg.exe را اجرا کرده و در پنجره ای که باز میشود بر روی gen کلیک کنید تا فایل لیسانس نرم افزار تولید شود . سپس با اجرا کردن فایل nl5.exe وارد نرم افزار شوید .
  • هر دو لینک دانلود مستقیم بوده و قابلیت RESUME دارند .
حجم و ورژن نرم افزار:ورژن 2.0.4 با حجم 9.31 مگابایت

password:NL_5.2.0.4@www.nonlinear.ir

 Copyright © 2015. PARTO GOSTAR IRIC Company - PGICO.IR

Top