برای آموزش الکترونیک به افراد مبتدی و دانش آموزان نرم افزار های مختلفی وجود دارد که در مطالب قبلی تعدادی از آنها را معرفی کردیم ، در این صفحه قصد داریم به معرفی نرم افزار کمک آموزشی Fritzing بپردازیم . با استفاده از این نرم افزار کاربران ماهر و استاتید میتوانند نحوی استفاده از برد های آموزشی استاندارد تولید شده توسط شرکت های مختلفی همچون parallax ، arduino ، picaxe ،sparkfun ،snootlab،contribParts ،Atlas Scientific و… را به دانش آموزان و افراد مبتدی یاد دهند ، همچنین دانش آموزان با استفاده از این نرم افزار میتواند فیبر های مدار چاپی مورد نیاز برای اتصال قطعات الکترونیکی مختلف به این برد ها را طراحی کند .

نرم افزار Fritzing نیازی به نصب ندارد ، برای ورود به محیط این نرم افزار کافی است فایل Fritzing.exe ، در پوشه ی نرم افزار را اجرا کنید . تصویر زیر صفحه ی خوشآمد گویی نرم افزار را نمایش میدهد :

برای شروع کار با نرم افزار ، ابتدا باید به یکی از برد های آموزشی  parallax یا arduinoیا  picaxe یا sparkfun یا snootlab یا contribParts یا Atlas Scientific یا … دسترسی داشته باشید . برد های آموزشی arduino انتخاب مناسبی برای تمامی افراد بوده و در کشور ایران نیز امکان خرید آن وجود دارد ( برای یافتن فروشگاه های مربتط کلید واژه ” خرید برد های arduino” را در گوگل جستوجو کنید )  . سخت افزار این برد ها نیز متن باز  بوده و در صورت نیاز شما میتوانید خودتان آن را بسازید . برای دانلود نقشه ها و فایل های مرتبط کلیک کنید . برای دسترسی به نقشه ها کافی است بر روی تصویر سخت افزار مورد نظر خود کلیک کنید .

در مرحله ی بعدی ، استاد باید بسته به سطح دانش فرد هنرجو ( کودک ، دانش آموز) یکی از سخت افزار های arduino را در محیط bread board انتخاب کرده و با کشیدن و رها کردن آن (dorg کردن آن ) به صفحه ی bread board، آن را به نقشه اضافه کند . سپس با قرار دادن نوک فلش موس و کلیک کردن و کشیدن ، پایه های مورد نیاز سخت افزار مذکور را به برد بردی که در وسط صفحه ی شماتیک وجود دارد متصل کند . در همین حین دانش آموزان که تصویر محیط نرم افزار را از طریق ویدیو پروژکتور یا از طریق مانیتور های خود مشاهده میکنند ، میتوانند سخت افزار واقعی را با استفاده از سیم های واقعی مطابق کاری که استاد انجام میدهد ، به بردبرد متصل کند :

در کتابخانه های نرم افزار Fritzing قطعات مختلفی نظیر LCD ، LED ، کلید ، سنسور و… وجود دارد که استاد میتواند آنها را به  bread board اضافه کند . همچنین با کلیک راست کردن بر روی سیم ها امکان تغییر رنگ و حدف کردنشان وجود دارد . برای چرخواندن قطعات نیز کافی است بر روی آنها کلیک راست کرده و یکی از گزینه ی زیر مجموعه ی rotate را انتخاب نمایید .

در حین جای گذاری قطعات در محیط bread board و انجام مسیر کشی بین آنها ، نرم افزار به صورت خودکار محیط schematic  را آبدیت میکند و قطعات مورد استفاده دز محیط bread board را در آن قرار میدهد . محیط های bread board  و schematic  با هم مرتبط هستند و هر قطعه ی که به یکی از این محیط ها افزوده شود ، به صورت خودکار در محیط دیگر به نمایش در می آید . این ویژگی باعث آشنایی هر چه بهتر دانش آموز با نماد های فنی به کار رفته در نقشه های الکترونیکی میشود

بعد از رسم مدار  و تشریح نحوه ی عمل کرد آن توسط استاد ، دانش آموز میتواند در محیط pcb ، فیبر مدار چاپی مداری که طراحی کرده است را طراحی نماید . انجام کار در محیط pcb بسیار ساده بوده و تقریبا مشابه با محیط bread board میباشد .

این نرم افزار ، یک نرم افزار خود آموز نیست و بیشتر برای کلاس های آموزشی که در آن یک فرد حرفه ای در زمینه ی الکترونیک ( استاد) قصد یاد دادن الکترونیک به افراد مبتدی ( دانش آموزان ) را دارد مناسب است . برای استفاده هر چه بهتر از این نرم افزار ، پیشنهاد میشود قبل از شروع دوره ی آموزشی ، استاد بسته ی CREATOR KIT را برای هر دانش آموز آماده کند :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات موجود در این بسته ، اطلاعات موجود در پایین این صفحه را مطالعه کنید .

توجه داشته باشید :

  • کار با این نرم افزار بسیار ساده است ، آموزش های کاربری آن را در این صفحه مشاهده نمایید .
  • در این نرم افزار امکان شبیه سازی قطعات الکترونیکی وجود ندارد.
  • شرکت های فعال در زمینه ی تولید برد ها و تجهیزات آموزشی میتوانند محصولات خود را به دیتابیس این نرم افزار اضافه کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید .
  • در جعبه ی دانلود تنها نسخه ی 32 بیتی نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز قرار دارد ، برای دانلود این نرم افزار برای سیستم عامل های دیگر بر روی کلید “دانلود(لینک کمکی)” کلیک کنید .

حجم و ورژن نرم افزار: ورژن 0.9.0b با حجم 45.55 مگابایت


پســـــــــورد : ندارد

 Copyright © 2015. PARTO GOSTAR IRIC Company - PGICO.IR

Top