مطلب یکی از نرم افزار مهندسی میباشد که تقریبا در کلیه رشته ها از آمار و ریاضی گرفته تا برق و الکترونیک کاربرد دارد ، توسط این نرم افزار پر قدرت میتوان هر نوع داده ای را تحلیل و پردازش  کرد . این نرم افزار پرقدرت در مجموعه ی برق ( الکترونیک ، مخابرات ، کنترل و … ) کاربرد وسعی دارد و کاربران میتواند با استفاده از خود نرم افزار یا پلاگین های نوشته شده برای آن انواع داده ی مورد نیاز را تجزیه و تحلیل  نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار و دانلود Mathworks Matlab R2014 ادامه ی مطلب  را بخوانید.

ریاضیات، زبان مشترک بسیاری از علوم مهندسی است. ماتریس ها، معادلات دیفرانسیل، رشته های عددی اطلاعات، ترسیمات و گراف ها از لوازم اصلی بکار گرفته در ریاضیات و نیز در MATLAB هستند. ، در تمامی رشته های مهندسی میتوان رفتار سیستم ها و اجزای آنها را با یک معادله ریاضی مدل سازی کرد . برای مثال در رشته الکترونیک میتوان یک سلف را با معادله زیر مدل سازی کرد :

(V=L(dI/dt

 MATLAB یک نرم افزار ریاضی و محاسباتی است که اولین نگارش آن در دانشگاه نیومکزیکو و استانفورد در سال ١٩٧٠ در جهت حل مسائل تئوری ماتریسها، جبر خطی و آنالیز عددی بوجود آمد و امروزه صدها هزار کاربر دانشگاهی، آکادمیک، صنعتی و … در زمینه های بسیار متنوع مهندسی نظیر ریاضیات پیشرفته، جبر خطی، مخابرات، مهندسی سیستم و … با MATLAB بعنوان یکی از اولین محیط های محاسباتی و تکنیکی که قادر به حل مسائل آنهاست، کار  میکنند . در این نرم افزار ، با وجود معادله ریاضی برای هر قطعه ، کافی است کاربر داده های مورد نیاز برای حل معادله را به نرم افزار وارد کند تا نرم افزار با حل معادله های مروبط به تک تک قطعات ، پاسخ کلی سیستم را محاسبه کند .

در این صفحهنحوه ی مدل سازی یک سلف در نرم افزار مطلب نمایش داده شده است ، در صورتی که قادر به مشاهده صفحه مذکور نیستید ، اینجا کلیک کنید .

در نرم افزار MATLAB برای هر رشته ، کتابخانه های به نام جعبه ابزار یا Tool box های وجود دارد که در آن مدل ریاضی قطعات و المان های مورد استفاده در همان رشته وجود دارد . کاربرد میتواند در هنگام نصب نرم افزار جعبه ابزار های دلخواه خود را به همراه هسته ی اصلی نرم افزار نصب کند . SimPowerSystems نام جعبه ابزار تهیه شده برای رشته های برق و الکترونیک است . دیود ، سلف ، خازن ، مقاومت و… برخی از قطعات موجود در این Tool box هستند ، برای مشاهده لیست کامل قطعات کلیک کنید.

در محیط نرم افزار کاربر میتواند با قرار دادن بلوک دیاگرام های مورد نیاز ، مدارات خود را طراحی کند ، تمامی بلوک دیاگرام ها یا مدل ها شامل توابع و معادلات ریاضی المان برقی و الکترونیک استفاده شده هستند ، مطلب با قرار دادن کلیه معادلات در کنار یکدیگر و ارسال و دریافت متغیر های مورد نیاز از بلوک های (معادلات) کناری ، معادله ای کلی برای سیستم ایجاد میکند . با حل شدن این معادله میتوان پاسخ سیستم را در قالب های مختلفی همچون شکل موج (منحنی ) مقادیر ثابت عددی و… دریافت و مشاهده کرد .

 برای مشاهده مدار بالا در Command Window مطلب دستور  pe_pmsm_drive را وارد کنید . Command Window پنجره ای است که شما میتوانید با وارد کردن دستوارت استاندارد در آن ، کار های مختلفی را انجام دهید . برای مشاهده دستوارت مخصوص این بخش ، در راهنمای قدرتمند نرم افزار Command Window را جستوجو کنید. 

در صورتی که کاربر مایل به استفاده از بلوک دیاگرام ها یا مدل ها نباشد ، میتواند در محیط کد نویسی مطلب ، معادلات مربوط به مدار خود را با زبان مخصوص مطلب ( که تقریبا مشابه با زبان c ) است بنویسد .

در  نرم افزار MATLAB میتوان انالیز های مختلفی را بر روی مدارات انجام داد :

  • Display steady-state voltage and currents
  • Display and modify initial state values
  • Perform load flows and machine initialization
  • Perform harmonic analysis
  • Display impedance vs. frequency measurements

آنالیز های نرم افزار MATLAB توسط بلوک Powergui  انجام میشود ، برای شروع تحلیل کافی است این بلوک را به خروجی بولکی که قصد مشاهده پارامتر هایش را دارید متصل کنید و در پنجره بولک Powergui   نوع تحلیل را مشخص نمایید :

با شروع شبیه سازی  و ایجاد PLOT های دلخواه ، میتوانید نتایج شبیه سازی را به صورت گرافیکی یا عددی  مشاهده نمایید :

قابلیت های کلیدی نرم‌افزار Mathworks Matlab:

– کاربرد ساده در مدل‌سازی فیزیکی ، طراحی سیستم‌های مخابراتی ، تحلیل‌های آماری ، تحلیل سیستم های  مبتنی  بر منطق فازی ، پردازش تصویر ، تحلیل شبکه‌های عصبی ، طراحی فیلتر  و…
– عملکرد یکپارچه برای انتگرال گیری عددی 1-D ، 2-D و 3-D و کارآیی بهینه شده برای ریاضیات پایه و عملکردهای میانگیری
– MATLAB Compiler :MATLAB Compiler Runtime انتشار برنامه های کامپایل شده و اجزا را ساده می کند.
– جعبه ابزار پردازش تصویر: ثبت تصویر خودکار با استفاده از بهینه سازی شدت متریک
– جعبه ابزار مشخصات: رابط کاربری بهینه شده برای جاسازی، محاسبه و ثبت مسیر توسط خط، خط تعمیم سافته و رگرسیون غیر خطی
– جعبه ابزار شناسایی سیستم: شناسای دائم عملکردهای انتقال
– HDL Coder : محصولی جدید برای جایگزینی Simulink HDL Coder و اضافه کردن HDL code به صورت مستقیم از MATLAB
– HDL Verifier: محصولی جدید برای جایگزینی لینک شبیه سازی eda و اضافه کردن Altera FPGA-in-the-loop
– MATLAB Coder: ساخت کد از آبجکت های تعیین شده توسط سیستم و ساخت خودکار Library های داینامیک به اشتراک گذاشته شده
– جعبه ابزار سیستم بصری کامپیوتر: تشخیص آبجکت  Viola-Jones ، تشخیص امکان MSER و بررسی CAMShift
– جعبه ابزار ارتباطات سیستم: پشتیبانی از رادیو USRP ، مدل های کانال LTE MIMO و پشتیبانی از کارت گرافیک برای LDPC، Turbo Decoder و دیگر الگوریتم ها

کاربرد مطلب درمخابرات :

تحلیل و شبیه سازی مدارت مخابراتی ، بدست اوردن توابع تبدیل در انها ، میکس کردن دو یا چند شکل موج با هم و مشاهده خروجی در اناع حالات ممکن و……

کاربرد مطلب در رباتیک :

پردازش تصویر برای ربات ، کنترل کردن تمامی پورت ، دریافت و انتقال داده از یک پورت به پورت دیگر (مثلا دریافت داده از وب کم متصل به usb و ارسال ان به ربات متصل شده به پورت lpt ) و……

کاربرد مطلب در برق قدرت :

بدست اوردن تابع تبدیل انواع سیستمهای قدرت ، محاسبه و تحلیل توان نیروگاه ها و مقدار انرژی مصرفی و تحویلی و….، تحلیل سیستم های  مختلف  در  حالت های  گذرا و پایدار ( با استفاده از  پلاگین psat )

کاربرد مطلب در الکترونیک :

شبیه سازی انواع مدارت انالوگ و دیجیتال ، محیط برنامه نویسی متنی ، برنامه نویسی  پورت ها و رسم انواع گراف ها و نمودار ها بر  حسب  داده ی  دریافتی  از  آنها ، …

توجه داشته باشید :

  • مجموعه کتاب های آموزشی فارسی و انگلیسی این نرم افزار در پوشه ی book و در صفحه ی دانلود موجود میباشد.
  • نرم افزار در 37 بخش 200 مگاباتی برای دانلود در دسترس شما قرار دارد ( در سرور سایت ، لینک ها در دو صفحه نمایش داده شده اند ).

 Copyright © 2015. PARTO GOSTAR IRIC Company - PGICO.IR

Top